Cea mai mare comunitate home & deco din Romania - case, constructii, design, amenajari exterioare, interioare.

Am nevoie de autorizatie de constructie pentru un foisor?


Pentru un foisor hexagonal de 4×4 trebuie autorizatie de constructie daca nu are placa de beton? Va multumesc.


Intrebare de la Marius, pe adresa redactiei: Am nevoie de autorizatie de constructie pentru un foisor?


Share on Google+0Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone


Forum CasaDex - Discutam despre constructii, case, amenajari, design interior, exterior

Etichete:,

Autor |

Comentarii

Claudiu G. in iulie 6th, 2015

Buna ziua,

Daca foisorul nu are fundatie de beton, nu este necesara autorizatie de constructie.
Dar haideti sa clarificam un aspect. Legea 50/1991 prevede:
-Art1. – (1) Executarea lucrarilor de constructii este permisa numai pe baza unei autorizatii de construire sau de desfiintare.
-Art. 3. – Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel.

Va rog sa observati ca textul de lege nu face diferentiere intre o constructie cu sau fara fundatie, deci legal ar trebui obtinuta o autorizatie.

O idee ar fi sa discutati cu cineva competent din cadrul Primariei de care apartineti si sa obtineti informatiile necesare.

sica in mai 3rd, 2016

sa fim seriosi,cine isi face foisor in curte cu acte in regula ?

Parerea ta conteaza. Scrie un comentariu

(regulament comentarii)

Linkurile externe sunt acceptate doar in comentariile utile comunitatii casadex.ro

Regulament privind comentariile.

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor - Detalii