Categorii
Gradina Viata la tara

Stam acasa, ziua 12 – scari rustice pentru gradina in panta

Tare frumos se mai vede satul nostru de sus, din gradina pe care o avem in spatele surii din curtea casei! Acoperisurile rosii, maronii si caramizii din tigla par sa se impleteasca intr-o pictura intrerupta doar pe alocuri de palcuri de copaci ce asteapta cuminti instalarea primaverii, iar de jur imprejurul satului strabatut de rauri cei sapte munti impaduriti vegheaza linistea asezarii transilvanene.


Frumos tare! Si nu o spunem doar noi, ci toti cei care ne-au vizitat pana acum. Doar ca pentru a ajunge in capatul gradinii, pentru a ne bucura de privelistea descrisa mai sus trebuie sa urcam o panta destul de dificila. Asta pana ieri, caci Andrei a decis ca a venit momentul sa faca o scara care sa ne usureze urcusul si apoi coborasul pana la nucul batran din fundul livezii. Avand in vedere ca ne-am propus sa nu parasim curtea in aceasta perioada, a ales sa se descurce cu materialele si uneltele pe care le aveam deja.

Trepte sapate in panta din gradina

Ieri, in cea de 12 zi de cand am decis sa nu mai iesim din casa, am avut parte de o vreme minunata, perfecta pentru niste treaba prin curte si gradina. Fara sa stea prea mult pe ganduri, Andrei a decis ca e momentul sa faca treptele de care aveam atata nevoie spre gradina de legume. Si pentru ca in aceasta perioada mersul la cumparaturi, dupa materiale, poate fi riscant, a ales sa foloseasca ce aveam prin sura: niste scanduri vechi pe care le-am mostenit de la fostii proprietari si cateva bare din fier cu striatii pe care le cumparase in urma cu cateva saptamani, cand a fixat solarul de gradina. Cazma sau harlet, cum i se spune in aceasta zona aveam, la fel si un fierastrau vertical cu care urma sa taie scandurile la lungimea necesara si un flex cu care avea sa taie barele din fier.

Zis si facut, inarmat cu cele necesare, dar mai ales cu rabdare, al meu barbat a trecut la treaba. Eu am aparut in gradina dupa ce-mi terminasem treaba in casa (de data aceasta am facut o ciorbita de cartofi dreasa cu smantana si galbenusuri de ou), la marele fix pentru a-l incuraja ca face treaba buna. Ne-am fi dorit sa facem treptele din piatra de rau, pentru a obtine o scara rustica cu trepte rezistente si frumoase, dar eu ma declar mai mult decat multumita si de varianta aceasta. In timp, cand lucrurile se vor linisti, vom avea deja scara facuta, iar asezarea pietrelor de rau va fi mai usor de realizat.

Au iesit asadar 14 trepte mai mult si mai putin adanci care duc pana la gradina cu legume. Pentru moment sunt suficiente, usurandu-ne accesul spre solar. In timp insa, Andrei va sapa un nou sir de trepte care ne vor purta spre nucul din spatele gradinii, de unde satul nostru se vede ca in palma. Si pentru ca in zilele urmatoare s-a anuntat vreme rea, cu ploi si chiar ninsori in zona noastra, ne asteptam ca treptele noii scari sa se lase, asa ca saptamana viitoare vor trebui umplute cu pamant si batatorite din nou. Una peste alta, eu zic ca partea cea mai grea a fost facuta deja.

trepte sapate scara gradina panta
trepte sapate scara gradina panta
scara gradina panta contra-trepte scandura

3 răspunsuri la “Stam acasa, ziua 12 – scari rustice pentru gradina in panta”

Sa puneti un strat de pietris sau pietre / caramizi mari pe trepte ca aveti zona umeda si pamantul se transforma in namol :)) mai degraba mergeti pe iarba decat pe scari.

Pietris sau gaseste niste pietre mari plate sau caramizi si pui cate 1 sau 2 pe fiecare treapta ca si cand ai face o alee
Pietre gasesti pe toate drumurile, santurile, cand faci gropi, si cand ai facut solarul ai dat de pietre.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *